10 Temmuz 2020

Duvar Kağıdının Tarihi

ile DuvarR

Kabartmadan yapılan duvar kaplamaları, yaldızlı deri ve duvarlara asılan kıymetli kumaşlar, ortaçağda başlayan feodalistik stilin kendini güzel göstermesine hizmet etti.
İspanya’ya mağribi işgalciler tarafından getirilen bu sözde İspanyol derisi Avrupa’nın çok geniş alanlarına yayıldı. 14. yüzyılda, yaldızlı deri yapanlar esnaf loncaları ile organize olup, sıkı ticari kurallardan geçerek standartlaştırılan üretim yaptılar.

Esasta hayvan derileri önce gümüş ile kaplanırdı, oksitlenmeyi önlemek için mühürlenir ve sonra aşıboyası renginde altın vernikle kaplanırdı. Daha sonra karmaşık bir şekilde dövülür veya kabartma yapılıp dikilerek biraraya getirilip, ahşap çerçevelere gerilerek duvara montajlanırdı.

14.yy.da orta sınıf ev sakinleri için ilk basılı duvar kağıtları yapıldı. Henüz kağıt imalatı ve baskı kombinesi , üretim hacminin bir tipiydi.

Modern duvar kağıdının habercisi olan Dominotlers, Fransız ve ingiliz kağıt fabrikalarında üretildi. Duvar kağıtları 17. yy başlarında tahta form blokları kullanılarak basıldı ve tekrarlanan desenler ile devamlılığı olan yüzey dekorasyonu sağlandı.

O zamanlar 45 x 35 cmlik yanyana yapıştırılan kaplama 17. yüzyılın sonlarına doğru 10,95m x 0,56m ölçülerinde, yerden tavana uzanabilen duvar kağıdı ruloları İngiltere’de üretildi. Bu duvar kağıdı kaplama işini oldukça kolaylaştırdı.

Zaman ilerledikçe daha nitelikli el baskı teknikleri geliştirildi. Kabartma yapma, altınla kaplama, elle boyama, şablonlara veya ahşap bloklar ile boyama, mikalı demir oksit ya da daha düşük kaliteli olanını serpme gibi. Böylece şimdiye kadarki en çeşitli tasarımların daha geniş bir paleti oluşturuldu.
Parlak göze çarpan kısımlardan her biri, panorama duvar kağıdında oldu. 32 duvar kağıdı şeridi kadar çok olan devamlı kır manzaraları, 3bin civarında farklı ahşap kalıp ile basıldı. Savaş manzaraları, kentsel görünümler ve doğa manzaraları örnek alındı ve eski ustalar ilk bakışta onları boyamaya benzetti. En güzel korunan parçalar, KASSEL duvar kağıdı müzesinde (tapatenmuseum) gösterilmektedir.

1830’lu yıllarda dairesel kepçe eleğinin icadı, sonsuz kağıt imalatını sağladı. Bu duvar kağıdının endüstriyel üretimine yönelik en önemli adımdı. Dönen baskı sonuca götüren bir yenilik oldu. Bu makineler başlangıçta buhar ile çalışıyordu. Daha düşük maliyetlere, daha çok üretimi sağladı. Aynı anda 18 renge kadar collotype makinesinin dev çemberinde baskı basılabilirdi. Tifdrukbaskıcılar sağlam ahşap baskı silindirlerini metal parçalar ile ustaca donatırlar ve daha geniş boya alanlarını ise keçe ile doldurdular. Uzun vadede elişi ile yapılan silidirler yetersizdi ve baskı performansı zayıftı. Modern baskılarda bireysel renklerin sıralı baskısı daha tutarlı ve hızlıdır.

Duvar kağıdı bu gelişmelerin sonucunda, temiz, hızlı ve daha esnek bir ürün olarak daha iyi ve daha ucuz oldu.

Rönesans. icatlar ve keşifler çağı, tüccarların güveninin büyüdüğü bir çağ oldu. Yeni güdüler, Kuzey İtalya’nın büyük şehirlerinden çıktı. Venedik ve Florance gibi büyük ticaret merkezleri, kadife işlemeli ve şam kumaşı gibi kıymetli dokumaları duvar kaplama olarak sundu. Dekorasyon, simetrik ve sözlü idi. Mağribi süsler ve parlak boyalardan ibaretti. Zengin burjuva sınıfının en önemli odaları tahta kaplama ve İspanya deri ile süslendi.

Barok çağı mutlakiyetin çağı olan dönem, laik ve rahiplere özgü hükümdarların temsili için tutku  ile etkin olmuş oldu. Güneş Kralı olan 14. Louis kraliyet suit tarzı ile tonları belirlemiştir. Genelde yaşam, resmi seranomi ve saray törenine bağlıydı. Barok ağır renkler ile tanımlanırdı, dövülmüş altın deri duvar kağıtları , zengin tasarımlar, kavisli bantlardan ve kenger otu yaprağından oluşan en masraflı süslerle gösterilirdi. Çoğunlukla görünüşler aldatıyor olabilir. Örneğin, duvar sıvası, mermere benzetmek için boyandı, parçalar mobilya üzerine boyandı, flock duvar kağıdı gerçek ipek brokadeler duvar halılarına benzetildi.

Rokoko, barok döneminin sonlarında daha narin, doymuş ve hafif tarzlara zengin ve ağır formatların bir döşümü olarak göründü.  Rocaille denen asimetrik deniz kabuğu zamanın tipik motifi idi. İç dekorasyon, gözlemci için tensel zevkin bir kaynağıydı. Renkler pastel ve hafifti, altın ve gümüş sıvada burkulmuş çıkıntıları ile sarılıydı. Narin bir çiçek dekorasyonuna ek olarak sözde Chinoiserie, çok popülerdi. Doğulu çiçek resminin dünyasından egzotik motiflerle elle boyanan Çin duvar kağıtları, lüksün örneği olarak düşünüldü.

Klasisizm, Fransız ihtilali ile insanlar, eskilerin çizgisel lisanına döndü. Yunan ve pompeian resmi ve rejim sembolleri öğeleri defne çelenkleri ve sütunlar gibi sıkı simetrik desenler düzenlendi. Tipik, klasik duvar dekorasyonu, diklemesine bölmelerdir, duvar alanlarını dekore eder. Bu sözde groteskler, merkezi bir eksende yansıtılan simetrik bir süstür.