13 Temmuz 2020

Duvar Kağıdı ve Dekorasyon

ile DuvarR

Duvar kağıtlarının, kaplamaların dekorasyondaki yeri ve önemi.

Duvar kağıtlarının (kaplamalarının) dekorasyondaki anlamına baktığımızda, şimdilerde giderek artan bir ilgi ile iç mekanların dekoratif anlamda ağırlığını taşıyan, çağdaş bir yapı malzemesi olarak çıktığı kuşkusu götürmez bir gerçektir.

Dolayısı ile iç mekan tasarımcıları, designerler, mimarlar konu ile ilgili olan yetkili kişiler giderek artan bir ilgi ile duvar kağıtlarını diğer yapı malzemeleri ve iç dekorasyon objeleri ile kombinasyonlarda her zaman tamamlayıcı olduğunu, iç mekanın düzenlenmesinde uyumlu alternatifleri üretmede neredeyse duvar kaplamaları (kağıtları) ile kompakt hale geldiğini görmekteyiz.

Bu düşünceler ekseninde artık duvar kağıtları iç mekan düzenlenmesinde yardımcı malzeme olmaktan çıkmış, yerini işlevsel hareket boyutu yüksek doku zenginliği üst seviyede, görsel efektleri doyurucu olma özelliği diğer dekor elemanları ile renk, biçim, doku farklılığı sağlayarak, iç mekanın düşey eksenini 360 derecede yine sözünü ettiğimiz gibi işlevsel hale getirmiştir.

Dekorasyonun ana unsurlarını yerli yerinde kullanmaksa, amaç ortaya şık, kişiye özel, kişilerin ortak beğeni anlayışlarını temsil etmede duvar kağıdının (kaplamasının) vazgeçilmez bir malzeme olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Duvar kaplamalarının iç mekanın her bölümünde kullanılma rahatlığı, özellikle ıslak mekanlarda banyo, mutfak gibi temizlik trafiğinin yoğun olduğu mekanlarda yıkanabilir, silinebilir olma özelliği yanı sıra sonsuz seçenek sunması bakımından da duvar kaplamalarının iç mekanın tüm noktalarına yayıldığını, dekorasyonda algı seçiciliğini yükselttiğini, fark yaratma noktasında etkin bir bileşen oluşturduğunu söylemek gereklidir.

Dekorasyon denildiğinde, ilk akla gelen unsurlardan biri olan duvar kağıtları bu egemenliğini daha uzun yıllar sürdürecektir.