13 Temmuz 2020

Duvar Kağıdı Fiyatları

ile DuvarR

Duvar kağıtları fiyatları hakkında genel bir değerlendirme.

Piyasada çok sayıda arz eden ithalatçı distrübütör firma var. Ürünler dünyanın çeşitli ülkelerinden thal edilmekte, ayrıca yerli üreticilerinde bir kısmı reorganizasyon çalışmalarına devam etmekte olup yeni makina parkurları kurmaktalar. Daha nitelikli ürünler çıkarmak adına.
Ürünlere şöyle bir göz attığımızda genellikle Avrupa ve Uzak Doğu orjinli ürünler göze çarpmaktadır. Dolayısı ile fiyat düzeyini de bu kriterler belirlemektedir. Avrupa orijinli ürünler nispeten uzak doğu ürünlerine göre malzeme çeşitliliği, teknik anlamda kalite olgusu nedeni ile fiyatları diğerlerine göre biraz daha yüksek kalmaktadır.
Hepimizin de bildiği gibi uzak doğu ürünlerinde işçilik maliyetleri düşük olduğundan fiyatları da daha düşük.

Toplam kalite anlamında nispi farklılıklar olmasına karşın özellikle desen konsepti anlamında oldukça başarılılar.
Fiyatları etkileyen dışsal faktörler yanında içeri baktığımızda oluşmuş fiyatlar 5 m2lik rulo bazında değerlendirecek olursak, tüketiciye yansıyan fiyatlar, uzakdoğu ürünleri için 20-30 €, Avrupa ürünler için 30-45 € ve üzeridir.
Bu rakamlar genel ürün yelpazesi için geçerli olmakla beraber spesifik ürünlerde fiyatların yukarı doğru çıktığını söyleyebiliriz.
Tüketici davranışları, duvarda ne görmek istediği ile ilgili olup, binlerce seçenek arasından kendi beğeni ve zevkine göre yukarıda sözü edilen fiyatlardan birini ödemek zorundadır.

Genel olarak fiyatlara göz attığımızda 20 €’dan 300 €’ya kadar fiyatlarda duvar kaplaması bulmak mümkündür.

Kaplamanın, doğal malzemelerden imal oluşu (mantar, gerçek yaprak, hasır vs.), vinil, non woven, kağıt esaslı, polar taşıyıcılı vs. özellik ve yapısı da fiyatına etkendir.

Desen ve renk çalışmalarını yapan uzman, sanatçı ekibin vizyon ve konsepti de fiyatları doğru orantıda etkilemektedir.