Duvar Kağıdı - Kaplama Portalı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Sarayların Ustası - Cemalettin Tümkaya

Sarayların Ustası - Cemalettin Tümkaya

Tarih 06.Mart.2010, 21:23

Ünlü Yamama Riyad, King Fad, Haliç Kongre gibi sarayların dekoratif duvar kaplama işlerini de yapan ustamız.1976 yılında duvar kağıdı kaplama işine başlayan Cemalettin usta, duvar kağıdı ile Mersin'de tanıştı. Mersin'den sonra İskenderun'da 3 yıl kadar işini sürdürdükten sonra İstanbul'da çalışmaya başladı.
80'li yıllarda piyasada bulunan yerli üretim klasik kaplamaları uygulamaya devam ederken, Bin Ladin İnşaatın işlerini yapmak için Suudi Arabistan'a gitti.

İlk defa özel duvar kaplamaları ile burada tanışan Cemalettin usta, doğal bambu, mantar kaplamaları yanı sıra Arap Saraylarında en çok tercih edilen tekstil, kumaş kaplamalarınında montajlarını yaptı.

Sarayların dekorasyonu için, İtalya'dan özel olarak getirtilen ustaların yanında özel duvar kaplamalarının, özelliklerini tüm inceliklerini öğrendi.

Ünlü Yamama Riyad, King Fad, Haliç Kongre gibi sarayların dekoratif duvar kaplama işlerini de referanslarına ekleyerek yurda döndü.


Özel kaplamaların (tekstil, bambu, koton) montajlarını yapacak usta bulmak 80'li yılların sonlarında bile zordu. Cemalettin usta bu kaplamaları duvara uygulamak, sorun yaşanan işleri çözmek için, Türkiye'nin birçok iline gittiği gibi, Bulgaristan, Ukrayna, Kazakistan, Kıbrıs ve Suriye'deki montajlarda da bulundu.


Cemalettin usta " kaplayacağınız malzeme ne olursa olsun, ilk önce bu işi severek yapmak gerekir. sadece sevdiğiniz işi doğru yaparsınız" diyerek, işin asıl püf noktasına da değindi.

Bir işi yapmak, yapabilmek bir yetenek ise, o işi başkalarına öğretebilmek ayrı bir yetenektir. Bu yeteneğinin olduğunu da ispatlayan Cemalettin ustanın yetiştirdiği 20 den fazla usta halen duvar kaplama işinde çalışmaktadır.


"Çok fazla farklı malzeme var ve her malzemenin kendine özgü farklı özellikleri var, kesim şeklinden, tutkal kıvam ihtiyacına, başlangış noktasından kesim şekillerine kadar farklılıklar gösteriyor. Kağıt şu şu şekilde yapılır diye anlatmak gerçekten zor. Farklılıklar bu anlatımı zorlaştırıyor. Rulo etiketlerinde bulunan sembol ve işaretlere bakarak, o kaplama için hangi işlemin yapılacağını ilk önce belirlemek, onlara göre hareket etmek gerekiyor, Atlamalı deseni, düz desen gibi keserseniz, ters düz kesilmesi gereken kağıdı, atlamalı gibi keserseniz, 6 ruloya bitmesi gereken yer 10 ruloya bitmez.

Burada işin doğru yapıldığını söyleyemeyeceğimiz gibi, ziyan olan ve fiyatları oldukça yüksek malzemelerden bahsediyoruz. İşi bilene yaptırmak başta daha masraflı gibi görünse de sonuçta her zaman daha ucuza gelecektir. Bu değişmez bir denklemdir."

Cemalettin usta, Cem Yılmaz'ın Hokkabaz, Arog, Gora ve Yahşi Batı filmlerinin setlerinde kullanılan duvar kaplamaları işleri yanı sıra birçok dizi ve reklam filminde de duvar kaplamaları yaptı. Küçük Kadınlar, Gümüş gibi dizilerin duvar kaplamalarını da yaptı.


"Usta ile tüketici arasında en çok yaşanılan problem, ustanın haricinde, kaplamayı satan firmanın kaplama işçiliğine verdiği fiyattır. Zemini, uygulama yapılacak mekanı görmeden verilen standart fiyatlar, uygulama yapılacak yere ulaşıldığında çıkan ekstra uygulamalar, zemin düzeltmesi, transfer astarı gibi ek uygulamalar göz ardı edildiğinden, birçok usta bu işçiliğin fiyatını alamayacağını düşündüğünden hiç bahsetmeden , yapılması gereken işleri yapmadan kaplama yapıyor, daha sonra sorunlar yaşanıyor. Usta demek, o işin uzmanı demek ise, gerçekten usta olan kişinin istediği ek uygulamalar kesinlikle yapılmalı, bu maliyetlerden kaçınılmamalıdır. İşe harcanan emek de para da boşa gitmesin."

"Gerçek usta, 'yap gitsin, bişey olmaz' diyen satıcı ya da müşteriye sırtını dönüp giden ustadır da diyebiliriz. Olmayacak, sorun yaşanacak işten herkes zarar görür. sektörün geleceğine darbe vurmakdır. Yapılan işler mükemmel olmalı ki, tekrar yeni işler gelsin."


"usta, müşteri, satıcı arasındaki diyalog çok önemli. Satıcı müşterinin isteğini anlamalı ona göre malzeme vermeli, usta yapılacak işe ve malzemeye göre netice alacak işçiliği yapmalıdır."

"En doğru yapılmış iş, işi yaptıranın arzuladığı, istediği duvarına kavuşmuş olduğu iştir"Sitemize ayırdığı vakit için kendisine teşekkür ederiz. Kolay gelsin ustam.!!
Bu haber 9099 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ek Bilgi

Kumaş Sticker

Kumaş Sticker Duvar çıkartmalarına yeni bir soluk; kumaş sticker.

Duvar Kağıdının Tarihi

Duvar Kağıdının Tarihi Duvar Kağıdı tarihinin kısa özeti.

ANKET

Duvar Kağıdı mı? Duvar Kaplaması mı?

Tüm Anketler

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM
Sitemizde 46 haber, Video sayfalarımızda 4 video ve Galeriler sayfalarımızda 115 fotoğraf bulunmaktadır.
Haberler 1094982 defa okundu ve 39 yorum yapıldı.Galeriler sayfalarımızdaki fotoğraflar 1142599 defa izlendi.

© 2008 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu


3d duvar kağıdı - dünya haritası poster - duvar posteri - duvar posterleri