Duvar Kağıdı - Kaplama Portalı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Neden Yeni Trend Duvar Kağıtları?

Neden Yeni Trend Duvar Kağıtları?

Tarih 23.Aralık.2008, 12:58

Mahsende ya da sığınakta yaşamadığımıza göre, evlerimizin, ofislerimizin, toplu yaşadığımız diğer iç mekanlarının duvarlarını dönüştürüyoruz.


Duvar kağıdı ile tanışmam 1982 yılında gerçekleşti.  Bu sektöre ilk giriş tarihimdir aynı zamanda.
Unkapanı'nda (istanbul) içi tıka basa dolu bir mağazaydı. Duvar kağıtlarının kağıt kokusunu ve üzerindeki boya kokusunu genizleriniz de hissedersiniz. O zaman duvar kağıtları şimdiki gibi naylon ambalaj içinde değildi. İlk duvar kağıdı satışı ile başladım işe, müşterilerle ilgilenmek onların beğenilerine göre duvar kağıdı önermek çok zamanımı almadı, öğrenmem.

Bu arada benim, lisede iken bu işe girmeme neden olan rahmetli Turan Macit'i saygı ile anmadan geçemem. Onlar  bizden bir kuşak önce yetmişli yıllarda başlamışlardı  bu işe. Turan bey aynı zamanda lisede tarih ögretmenimdi. Mesleğe böylece başlamış olduk. Daha sonraları uygulama işçiliği süreci başladı. Epey bir süre uygulamacılık yaptıktan sonra seksenli yılların ortalarıdan sonuna doğru işletme fakültesinde okurken, bu işi devam etirdim.         

 
Sonra ilk mağzamızı açışımız 1993 yılında gerçekleşti. Tamamen duvar kağıdı satışı ve uygulaması yapıyorduk.            
İnsanlar kapalı yaşadığı mekanlarda aslında renk görmek ister. Nedir bu renklerde bize izlenim veren unsurlar. Bunun için doğaya bir bakmak yeterli. Bu olgunun temelinde bilinç altında doğaya olan özlem,  doğaya dönüştür aslında. Doğada çeşitli renkler görürüz. Örnekse , rengarenk çiçekler, böcekler, ağaçlar, kuşlar, ormanlar, dağlar ve denizler. Düşünün bir sonbahar mevsiminde ormana gittiğinizi, orada kahverenginin binbir renk tonunu görürsünüz.       

Bunlar ara renkler, pastel renkleridir.  Bu renk cümbüşü bize hayat verir. Renklerin çeşitliliğine hayran kalırız. Daha sonra duvar kaplamaları sayesinde  bu renkleri iç mekanlara taşırız belki farkında olmadan bizde doğadaki renkleri, biçimleri en iyi şekilde iç mekanlara taşıyan duvar kağıtları ile özlemini duyduğumuz atmosferleri yaratabiliriz.

 
Seksenli yıllardaki kullanılan duvar kağıtlarının kalite ve desen konsepti açısından bilgi hatırlatmak gerekirse, o yıllarda kağıt esaslı, ön (yüzeyi dahil) kağıtlar imal edilirdi. Desen bakımından ise klasik damask desenler ve düz desen ağırlıklı kağıtlar mevcuttu. Yerli üreticiler birer katalog ile her yılın Nisan aylarında yeni eklentiler yapılarak tüketicilerin beğenilerine sunarlardı. Bu böyle sürüp giderken 90'lı yılların ortalarında Türkiye'nin gümrük birliği sürecinden hemen sonra bazı firmalar özellikle Avrupa'dan duvar kağıdı ithal etmeye başladılar. Tabi bu kağıtlar o zamana kadar ülkemizde pek de görülmemiş duvar kaplamaları idiler. Dokuları desen zenginliği açısından Türkiye için yeni bir dönüm noktası oluşturdu.

Yine o zamanlar tüketicilerin beğenilerini ithalatçılar belirliyorlardı. Bir şekilde onlar ne getirdi ise o ürünler satılıyordu. Türkiye'nin artan konut talebi yine bu yıllarda yani 90'lı yılların ortalarından sonra akıllı binalar, modern iş binaları, lüx site projeleri akabinde recidence binaları ve villa projeleri ile duvar kaplamaları iyice talep görmeye başladı. Ürün zenginliği de giderek artmaya başladı, bu sayede.

Artan bu talebin iç mimarlar tarafından sağlandığını bu sektöre müşterileri yönlendirme anlamında büyük katkılarından söz etmeden geçemeyiz. Artık duvar kağıtlarının çağdaş bir yapı malzemesi olarak hayatımızda hak ettiği yeri daha da sağlamlaştırarak alacağını söylemek zorundayız. Bunun nedenlerine değineceğiz.

Neden yeni trend duvar kağıtları? (aslında ben onlara bir çeşit duvar kaplaması diyorum,  açıklamasını yazı içerisinde daha sonra yapacağız.)

Birlikte zaman zaman işim gereği çalışmaktan onur duyduğum Türkiye'nin önde gelen sanat yönetmeni(sinema) dekor uygulama ve tasarımcısı Mustafa Ziya Ülkenciler, bir defasında bana şöyle demişti;
Dekor konusunda tartışırken en rahatsız edici şey, düz duvardır. Ne kadar boyanmış olsalarda çeşitli renklerde , bir yere kadar. Aksiyon ve görsel efekt zenginliği vardır. İşte bu yüzden duvarlarımızı tablolarla ya da çeşitli objelerle süsleriz ki duvarda birşey görelim ve hayal dünyamızı tetikleyelim.

İşte ben de diyorum ki, mahsende ya da sığınakta yaşamadığımıza göre, evlerimizin, ofislerimizin, toplu yaşadığımız diğer iç mekanlarının duvarlarını dönüştürüyoruz. Görsel aksiyon ve efekt kazandırıyoruz.

Tabi bu arada duvar kağıdı beğeni noktasında yeni tüketici segmentleri oluşmaya başladı.
Bu ülkemizin değişen kültür dokusuyla, talep zenginliğini de getirdi. Ayrıca farklı yaş grupları, dünya görüşleri, farklı kesimler duvarlarında da farklılık yaratma, mekanlarında bir çeşit atmosfer yaratma çabasına da dönüştü. Bu çabayı en doğru ve en estetik anlamda duvar kaplamaları( duvar kağıtları) oluşturmaya başladı.

Talepte zaten işte tam da bu noktada patladı. Artık kentin ana caddelerindeki önemli mağazalardan tutun, vitrin konsepti açısından son derece görsel aksiyon zenginliği görülmeye başlandı. Bu daha sonra iç mekanlara, evler, iş yerleri daha profesyonel duvar kaplamaları oteller, hastaneler ve insanların toplu kullanım alanlarında kendini göstermeye başladı.
             
Şimdi yeniden oluşmakta olan tüketici segmentlerine dönersek. Nitelikli konut talebinin oldukça belirgin hale gelmesinden sonra, diğer yapı malzemeleri ile birlikte estetik ön plana çıkmaya başladı. Yerler, diğer mekanlar, mutfak, banyo, oturma mekanları ve diğer mekanlarda giderek estetik aranır hale geldi. İşte bu mekanların en önemlisi tamamlayıcı unsuru duvar kaplamaları, desen kavramı noktasında netleşmeye başladı. Gelenekseli temsil eden klasik desenler, damask modeller. Kentli üst yaş grubunun beğeni tarzını hala yansıtıyor. Kısmen neo klasik yaklaşımlarda görülsede, bu bir önceki tüketici segmentinin devamı niteliğinde bazen de az desenli(düz) dokulu. Duvar kaplamaları her zaman geleneksel anlayışı oluşturmaya devam ediyor.
               
Günümüzün bir ölçüde trendini belirleyen unsurlara gelecek olursak. Kentli nüfusun içinde iyi eğitim görmüş, iyi iş olanaklarına sahip, hayattan keyif alan. Genç, dinamik kültürlü kesim, modern, retro desenler, geometrik aksiyon zengiliğine sahip desen kavramını talep ediyor. Bu retro desen konsepti, altmışlı yetmişli yıllarda Avrupa'dan ülkemize sıçramış ülkemizde de daha çok kentli sınıfın dekerasyon ve giyim tarzında kenidini göstermiştir. Şimdilerde ise nostalji anlamında yeniden moda olmuştur. Tabi diğer ev tekstili malzemeleri ile bütünleştiğinde ortaya renk ve aksiyon çıkarmıştır.  Bu aynı zamanda hareketli bir kent hayatınında yansıması olarak karşımıza çıkar.

 


Aslında bundan sonra desen konsepti belirleme açısından yukarıda sözünü ettiğimiz tüketici segmentini dikkate alırsak doğru tahminler bulacağımızın kanısındayım.

Diğer bir tüketici grubunu incelediğimizde karşımıza türkiyenin potansiyel nüfusu genç üniversiteli kesim akla geliyor. Bu kesimin tercihlerine baktığımızda. Pop art modeller, geometrik aksiyon zenginliği içeren modeller talep görmektedir. Özellikle gençlere hitap eden kafeler, üniversite ortamları bu modellerle dizayn edilir hale gelmiştir.

Diğer yazılarımız devam edecek. Konularımıza teknolojik ve organik tekniklerle üretilen duvar kaplamalarını sizlerle paylaşacağız. Görüş ve sorularınızı bekler, mekanlarınızı dönüştürmede duvar kaplamaları noktasında katkı sağlamayı umar teşekkürlerimi sunarım.

Bu yazıyı sizlerle paylaşmamı sağlayan Seçkin kardeşime de sektöre katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Bülent Durmaz

Bu haber 13751 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ek Bilgi

Kumaş Sticker

Kumaş Sticker Duvar çıkartmalarına yeni bir soluk; kumaş sticker.

Duvar Kağıdının Tarihi

Duvar Kağıdının Tarihi Duvar Kağıdı tarihinin kısa özeti.

ANKET

Duvar Kağıdı mı? Duvar Kaplaması mı?

Tüm Anketler

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM
Sitemizde 46 haber, Video sayfalarımızda 4 video ve Galeriler sayfalarımızda 115 fotoğraf bulunmaktadır.
Haberler 1094985 defa okundu ve 39 yorum yapıldı.Galeriler sayfalarımızdaki fotoğraflar 1142599 defa izlendi.

© 2008 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu


3d duvar kağıdı - dünya haritası poster - duvar posteri - duvar posterleri