Duvar Kağıdı - Kaplama Portalı
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Duvar kağıdı Uygulaması

Duvar kağıdı Uygulaması

Tarih 19.Ekim.2008, 17:23

Duvar kağıdı kaplaması ve dikkat edilecek hususlar.


ÇİMENTO VE ALÇI SIVA YAPILMIS DUVAR:

Bu yüzeylere alttaki mevcut sıvanın pürüzlerini kapatacak sekilde saten alçı macun uygulanmalıdır. Kuruduktan sonra, düzgün bir yüzey elde edene kadar zımpara yapılmalıdır. Üzerine, toz tutmayı önlemek için bir kat primer uygulanmalıdır. (Sado binder veya sulandırılmış beyaz tutkal) duvar köse birleşimleri sakülünde duvar tavan birleşimleri terazisinde ve düzgün olmalıdır.

KAĞIT KESİMİ:

Uygulama ölçüsünden 10cm. fazlalıkla ilk boy kesilir. İkinci ve takip eden boylar desen tekrarlarına göre fazlalık verilerek kesilir. İlk iki boy uygulamayı yapıp desenlerin uygun oldugu gözlenirse diger boyların kesimine devam edilebilir. Diger boyların uygulandıkça sırayla kesilmesi hata yapma oranını azaltacaktır. Ters (bas aşağı) yapıstırmayı önlemek için kesilen kağıtlarin üst yönlerine bir işaret konulmasında fayda vardır. Özellikle parlak vinyl düz renkli kağıtlarda buna çok dikkat etmek gerekir.

YAPIŞTIRICI:

Piyasadan bulunabilecek toz yapıştırıcı (P+S Yapıştırıcı) kutusu üzerindeki açıklamaya göre, içine temiz su katılarak yapıştırıcının erimesi sağlanır. Bu karışıma %20-25 oranında beyaz tutkal veya ovalit (sıvı duvar kağıdı yapıştırıcısı) eklenmesi iyi sonuç verecektir. Yapışkanın çok koyu kıvamda olmaması gerekmektedir.

Bordürleri vinyl üzerine yapıştırmak için sadece hafif sulandırılmış beyaz tutkal kullanılmaktadır. Üzerinde “prepasted” ibaresi olan duvar kağıtlarının yapışkanı fabrikasyon olarak arkalarına sürülmüştür. İlave bir yapıştırıcıya gerek yoktur. Bu tür kağıtları ön yüzü içte kalacak şekilde tersine sarınız ve rulonun içine sığabileceği içi temiz su dolu bir kabın içine batırınız. 10-15 saniye kadar bekledikten sonra çıkarıp duvara yapıştırabilirsiniz.

UYGULAMA:

Kesilmiş duvar kağıtlarının arka yüzüne yapışkanı düzgün bir şekilde sürüldükten sonra yapışkanlı kısımları birbirine gelecek şekilde katlanır ve 3-5 dakika yumuşaması için beklenir. Düzgün bir uygulama için ilk boy duvar kağıdının dikey bir şekilde yapıştırılmasına dikkat etmek gerekir. Bunun için duvar köşesinden yaklasık 20-25cm. uzaklıkta terazi veya sakül kullanarak duvara dikey bir çizgi çizilir. İlk boy duvar kağıdı bu çizgiye oturtularak, alt ve üst kısımlarda kesme payları bırakıılarak yapıştırılır. Diger boyların desenlerine dikkat edilerek kağıtları yan yana gelecek şekilde yapıştırılmasına devam edilir. Kenarlar üst üste gelmemeli veya aralık bırakılmamalıdır.

Bu haber 26889 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Montaj- uygulama

Duvar Kağıdı Tutkalı

Duvar Kağıdı Tutkalı Kağıt tutkalları arasındaki farklar ve öne çıkan ürünler

Duvar Kaplamalarında Bütünsel Görünüm

Duvar Kaplamalarında Bütünsel Görünüm Bir duvar kaplaması eğer estetik kaygılar güdülmeden uygulanırsa, çıkacak sonuç tatmin edici olmayabilir.

ANKET

Duvar Kağıdı mı? Duvar Kaplaması mı?

Tüm Anketler

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE İLETİŞİM
Sitemizde 46 haber, Video sayfalarımızda 4 video ve Galeriler sayfalarımızda 115 fotoğraf bulunmaktadır.
Haberler 1095062 defa okundu ve 39 yorum yapıldı.Galeriler sayfalarımızdaki fotoğraflar 1142631 defa izlendi.

© 2008 Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu


3d duvar kağıdı - dünya haritası poster - duvar posteri - duvar posterleri